فهرست مطالب

رابیتس : 

رابیتس یک ورق شبکه ای فلزی است که به اشتباه راویز نیز گفته می شود. پیداست که فرق راویز با رابیتس تنها در تلفظ عامیانه و اشتباه است. این ورق دارای ظاهری متفاوت با ورق ساده فلزی است و دارای چشمه هایی در اندازه های متفاوت است. تولید رابیتس در انواع متنوعی صورت می گیرد. تعداد ستون های رابیتس و اندازه ی چشمه های آن در قیمت رابیتس یا به اصطلاح قیمت راویز موثر است.

رابیتس آلمینیومی

رابیتس از اشکال چشمه های آن می توان به اشکال دایره ای ، مربعی و لوزی اشاره کرد که بیشتر مورد استفاده هستند. در ایران چشمه های رابیتس بیشتر در ظاهری شبیه به متوازی الاضلاع با دو زاویه حاده (تند) و دو زاویه منفرجه (باز) تولید می شود.

انواع رابیتس

اولین ویژگی در انواع رابیتس، تعداد ستون ها یا همان پل ها رابیتس می باشد. ستون ها در امتداد طول برگ های رابیتس قرار گرفته اند. تعداد ستونها بستگی به نوع رابیتس تولیدی دارد. در ایران انواع رابیتس های تولیدی شامل 9 ستون، 11 ستون و 13 ستون می باشد. تولید رابیتس با تعداد ستون بیشتر نیز امکان پذیر بوده و برحسب مورد تولید می شود. ویژگی بعدی در انواع رابیتس، وزن برگه ها یا تور های رابیتس می باشد. وزن برگ های رابیتس بر اساس ضخامت ورق گالوانیزه مصرفی مشخص می شود. هرچه ضخامت ورق مورد استفاده بیشتر باشد، رابیتس تولیدی دارای وزن بیشتری است. مشخصه دیگر در انواع رابیتس، تعداد چشمه های رابیتس یا روزنه های بین ستون ها است. رابیتس ها معمولا دو چشمه یا سه چشمه هستند. بدیهی است هرچه تعداد چشمه ها، در یک برگ رابیتس کمتر باشد، ابعاد آن بزرگتر است.

انواع رابیتس براساس وزن با یک روش دیگر هم دسته بندی می شوند. البته این روش بیشتر برای اطلاعات کلی و حدودی از رابیتس است. براین اساس رابیتس ها را به دسته های سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم بندی می کنند. به عنوان مثال در رابیتس 9 ستون دامنه وزنی بین 400 تا 700 گرم سبک وزن، 700 گرم تا 800 گرم نیمه سنگین، 800 گرم تا 900 گرم سنگین، 900 گرم تا 1000 گرم فوق سنگین می باشد. در رابیتس 13 ستون دامنه وزنی بین 600 گرم تا 700 گرم سبک، 700 گرم تا 900 گرم نیمه سنگین، 900 تا 1000 گرم سنگین و 1000 گرم به بالا فوق سنگین می باشد. 

استاندارد ابعاد رابیتس

رابیتس در ابعاد ۶۰ *۲۴۰ سانتی متر تولید و به فروش می رسند.  مساحتی در حدود ۱.۴۴ متر دارند و پوششی به همین مساحت را به سقف ارائه می دهد.

با در نظر گرفتن قدرت تحمل آن، این مقدار معمولا ۱.۴ متر محاسبه می شود. با تقسیم کردن متراژ کاری بر این عدد، می توان تعداد موردنیاز را بدست آورد. این کار از تحمیل هزینه اضافی به سازندگان جلوگیری می کند.

موارد استفاده از رابیتس

1- سقف کاذب

استفاده رابیتس برای سقف بیشتر به منظور گچکاری، برای ایجاد کارهای متنوع و مختلف تزئینی ازجمله ساخت گچبری، دکراسیون داخلی، ایجاد انواع آرک، گل های سقفی، اُپن آشپزخانه، ایجاد طرح های قوسی و مارپیچ برای نور مخفی و غیره می باشد.

رابیس سقف کاذب

2- نماسازی

رابیتس کاری نما، عمدتا برای ایجاد سطوح دارای حجم در نمای ساختمان، شکل دادن انواع طرح های مختلف، جلو و عقب رفتگی نما، که باعث زیبای در کار شده و طرح نمای ساختمان را متمایز می کند، استفاده می شود. همچنین برای ایجاد سر درب وردی ساختمان ها و ایجاد طرح های متنوع معماری استفاده می شود. علاوه بر این در المان های معماری، جهت ایجاد حجم های مورد نظر نیز کاربرد دارد.

رابیتس کاری نما

3- جلوگیری از ترک

از جمله کاربردهای رابیتس، قرار گیری بر روی دیوار ها و ستون های فلزی و بتنی به منظور درگیری مناسب با دیوار و ستون است که باعث جلوگیری از ترک و ایجاد یک سطح منسجم و یکدست نیز می شود. از رابیتس برای ترمیم و اصلاح ترک ها در ساختمان نیز استفاده می کنند.

4- بتن ریزی

یکی دیگر از کاربردهای رابیتس، استفاده از آن در نقاط قطع بتن ریزی بخصوص در فنداسیون است. این نقاط با توجه به اهمیت آن می بایست از قبل توسط مهندسین عمران مشخص شود. این موضوع بخصوص در بتن ریزی های حجیم کاربرد دارد.

رابیتس در بتن ریزی

5- رابیتس یونولیت

یکی دیگر از جا هایی که از این توری استفاده می شود، برای یونولیت سقف می باشد. اصطلاحاً به این نوع، رابیتس یونولیت نیز می گویند.

رابیتس یونولیت

6- رابیتس برجسته

نوع برجسته در دهانه های بزرگ تر به کار می رود. از این نوع جهت اندود کاری روی کانال های کولر استفاده می شود.

نکته اجرایی در انتخاب صحیح رابیتس:

همانطور که گفته شد بیشترین کاربرد رابیتس استفاده از آن در نما و سقف کاذب است. برای نما بهترین نوع آن، رابیتس 13 ستون است . هر چه وزن ورق گالوانیزه بیشتر باشد، وزن رابیتس نیز بیشتر می شود و رابیتس سنگین تر بار بیشتری را می تواند تحمل کند. و هر چه وزن سنگ نما بیشتر باشد از رابیتس سنگین تر استفاده می شود. استفاده از رابیتس 13 ستون برای گچ کاری سقف های کاذب اصلا توصیه نمی شود و دلیل این امر سنگینی آن است . برای گچ بری ها و گچ کاری ها و سقف کاذب از رابیتس های 9 ستون و 11 ستون استفاده می شود. رابیتس های 9 و 11 ستون بیشتر از رابیتس 13 ستون به ملات نیاز دارند.

شرح خدمات گروه مهندسی و بازرگانی آلفا:

1- اجرای کامل ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری

2- تامین مصالح با کیفیت برای پروژه های ساختمانی

3- تامین پیمانکاران متعهد و متخصص برای پروژه های ساختمانی

4- کارگزاری خدمات شهرداری و نظام مهندسی مربوط به پروژه های ساختمانی

5- مشاوره سرمایه گذاری در صنعت ساختمان.

6- آموزش

شماره تماس: 05136065328

آدرس شرکت:
مشهد- بلوار معلم- بین معلم 15 و 17 - پلاک 175- واحد ۳

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

شرکت مهندسی و بازرگانی آلفا

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به گروه مهندسی و بازرگانی آلفا میباشد.

طراح سایت عماد فرجامی

emad.farjami@gmail.com

0
از نظرات شما درمورد این مطلب خوشحال می شویمx