فهرست مطالب

سیمان شبرنگ:

معرفی

سیمان شبرنگ یا سیمان درخشان یک ماده مدرن در صنعت ساختمان است که بدون نیاز به جریان برق، در زمان شب، می تواند در حدود ۱۲ ساعت از خود نور متساعد کند. مکانیزم این ماده به این صورت است که در طول روز نور خورشید را جذب کرده، و در طول شب این انرژی ذخیره شده را به اطراف ساطع می‌کند. این سیمان فسفری موارد استفاده متفاوتی دارد که از جمله آن می توان به روشنایی بزرگراه ها، مسیرهای دوچرخه سواری و کف استخرها اشاره نمود. همچنین جهت زیبایی در بخش هایی از نمای ساختمانها می توان از این ماده استفاده کرد. این تکنولوژی می تواند سبب منسوخ شدن نورپردازی نما توسط چراغ که اخیرا رایج شده است، شود. اگر مورد استفاده دیگری به ذهنتان می رسد در بخش نظرات همین مطلب بنویسید. در تصویر زیر استفاده از سیمان شبرنگ در نمای یک ساختمان نمایش داده شده است. 

نمای شبرنگ ساختمان

اختراع سیمان شبرنگ

مخترع این نوع بتن محققی مکزیکی بنام دکتر خوزه کارلوس روبیو آوالوس(Dr. José Carlos Rubio Ávalos) است. به گفته خود مخترع مسئله اصلی برای تولید سیمان درخشان این مسئله است که ماهیت سیمان مات است و اجازه عبور نور را نمی دهد. دلیل مات بودن سیمان ایجاد بلورهایی در هنگام تبلور در سیمان است. از این رو محققان روشی را برای از بین بردن تبلور در سیمان برای اجازه عبور نور به داخل سیمان، ایجاد کردند. درجه اول تمرکز در بهبود سیمان درخشان، تغییر ریز ساختار سیمان و تبدیل آن به ماده ای نیم شفاف است.

مزایای استفاده

مواد تشکیل دهنده این سیمان همان شن و ماسه، رس و گرد و غبار است. از این رو از لحاظ زیست محیطی هم برای طبیعت مشکلی ایجاد نمی کند. علاوه بر این در هنگام تولید تنها گاز آزاد شده بخار آب است. فرایند تولید این سیمان در دمای اتاق انجام می شود و نیازی به مصرف انرژی زیاد ندارد. گفته می شود که عمر این سیمان 100 سال است. در حال حاضر رنگ نور سیمان شبرنگ سبز یا آبی است، اما در آینده با رنگ‌های مختلفی تولید خواهد شد. سطح روشنایی سیمان را می توان در حین تولید تنظیم کرد تا با توجه به محل استفاده چشم را آزار ندهد.

هزینه

متاسفانه هزینه استفاده از این ماده نسبتا زیاد است. البته در استفاده از سیمان شبرنگ برای یک سطح نیازی نیست که کلا از این ماده استفاده شود. تنها یک لایه به قطر ۳ میلیمتر از این سیمان برای درخشش سطح کافی است. اما با وجود این مطلب نیز، قیمت استفاده از سیمان شبرنگ برای یک متر مربع در حدود ۶۰ تا ۷۰ دلار می‌شود.

تجاری سازی

دانشگاه سنت نیکلاس هیدالگو اولین حق ثبت اختراع را در سال 2016 به دست آورد و این محصول در مرحله تجاری سازی است. پیش بینی می شود علاوه بر توزیع آن در مکزیک ، سرمایه گذاران شیلی ، اسپانیا ، آرژانتین و برزیل این مواد را برای استفاده در جاده ها و سایر فضاهای شهری تجاری کنند.

در زیر تصاویر زیبایی از موارد استفاده سیمان شبرنگ را مشاهده می نمایید. 

سیمان شبرنگ
سیمان شبرنگ پل
سیمان شبرنگ راه
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 میانگین امتیازات: 5,00 از 5)
Loading...

اشتراک گذاری مطلب:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
پیگیری نظرات
مطلعم کن از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

شرح خدمات گروه مهندسی و بازرگانی آلفا:

1- اجرای کامل ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری

2- تامین مصالح با کیفیت برای پروژه های ساختمانی

3- تامین پیمانکاران متعهد و متخصص برای پروژه های ساختمانی

4- کارگزاری خدمات شهرداری و نظام مهندسی مربوط به پروژه های ساختمانی

5- مشاوره سرمایه گذاری در صنعت ساختمان.

6- آموزش

شماره تماس: 05136065328

آدرس شرکت:
مشهد- بلوار معلم- بین معلم 15 و 17 - پلاک 175- واحد ۳

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

شرکت مهندسی و بازرگانی آلفا

© تمامی حقوق این وبسایت متعلق به گروه مهندسی و بازرگانی آلفا میباشد.

طراح سایت عماد فرجامی

emad.farjami@gmail.com

0
از نظرات شما درمورد این مطلب خوشحال می شویمx